„XXV lat nauczania religii w polskiej szkole. Między nadzieją a rzeczywistością.” - sympozjum na KUL

20 – 21. 11. 2015 r. Sympozjum katechetyczne oczami uczestnika.

Piątek, piąteczek, piątunio… tygodnia pracy koniec i początek weekendu. Ten tydzień jednak był nieco przedłużony i nie ukrywam, bardziej pracowity – przynajmniej zawodowo. Ale nie kryję też zadowolenia z decyzji o uczestnictwie w sympozjum - było warto.

Jako, że jestem z pokolenia JP2, moje doświadczenie religii w salce katechetycznej nie było długie i jakoś specjalnie uciążliwe.  A kiedy religia „wróciła” do szkoły było to dla mnie i rówieśników coś normalnego. Jednak z perspektywy minionych 25 lat nauczania religii w szkole, a dodatkowo prawie 10 lat pracy katechetycznej, coraz więcej plusów i minusów tych dwóch, jakże różnych, form katechizacji dociera do mojej świadomości. Sympozjum na jubileusz katechezy szkolnej - świetny sposób na zrobienie „rachunku sumienia”  dla tych, którzy poświęcili się katechizacji.

Jak na wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim przystało, organizatorzy zaprosili znanych i biegłych w dziedzinie katechezy prelegentów i gości, zadbali o dobór ciekawych tematów ich wystąpień i oczywiście o przyjemną atmosferę. Bazując na płaszczyznach: edukacyjnej, społecznej, episkopalnej, medialnej i w końcu europejskiej, sympozjum przyniosło jasną i rzeczową odpowiedź na pytanie jaka jest faktyczna kondycja nauczania religii katolickiej w polskiej szkole? Jak łatwo się domyślić - prócz wielu zalet takiej formy katechizacji (m. in. dostępność katechezy, usystematyzowany przekaz prawd wiary) znalazły się też i wady, a wśród nich odizolowanie wiedzy od praktyk religijnych. To, że w Polsce z nauczaniem religii nie jest znowu tak źle, nie zmienia faktu, że zawsze może być lepiej. I między innymi w tej intencji modliliśmy się podczas Mszy świętych koncelebrowanych przez biskupów i kapłanów biorących udział w tym wyjątkowym spotkaniu katechetycznym.

Oprócz wykładów uczestnicy sympozjum mieli możliwość wzięcia udziału w jednym z sześciu warsztatów, przygotowanych i prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Pedagogów NATAN, które w tym roku obchodzi jubileusz 20.lecia istnienia. Wspaniałym uzupełnieniem sympozjum były Targi Wydawców Katolickich, na których każdy mógł znaleźć coś dla siebie … po bardzo atrakcyjnych cenach, w jednym miejscu zasobność portfela stopniowo malała, za to warsztat pracy wzbogacony został przynajmniej na rok.

Długo i dużo można by pisać o tym wydarzeniu. Jedno mogę stwierdzić z całą pewnością – dobrze było tam być. Podsumowując to sympozjum posłużę się słowami  ostatniego prelegenta, wspaniałego kapłana, psychologa, pedagoga, i wychowawcy młodzieży – profesora Stanisława Kulpaczyńskiego:

Katecheta posłany przez Boga

Miłością zwycięża moce wroga.

Dobry, cierpliwy i miłosierny

oraz twórczy, radosny i wierny.

 

A święty Jan Bosko nam doradza:

Dobre wychowanie się zasadza

na miłości, religii, rozumie,

a kochać naprawdę każdy umie.

Wszystkim, którzy tworzą i współtworzyć będą przyszłość katechezy w Polsce przekazuję  te słowa przypomnienia i zachęty: DAMY RADĘ!

Katarzyna Stępniak

Zdjęcia: Ks. Marcin Falkowski

 

 

Data publikacji: 
11.12.2015