Adwentowy dzień skupienia dla nauczycieli, czyli o Świętym Bracie Albercie i służbie ubogim

W sobotę 3  grudnia bieżącego roku, w zimowe  popołudnie już po raz dziesiąty nauczyciele z powiatu mińskiego uczestniczyli w adwentowym dniu skupienia. Spotkali się ponownie  w gościnnych progach Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy. Wszystkich zebranych powitał  dyrektor szkoły , pan Tomasz Płochocki. Na spotkanie przybyli księża:  Dyrektor  Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej ksiądz Piotr Pierzchała oraz zaproszony na tę okazję gość – ksiądz dr Bernard Czerwiński.

W konferencji rekolekcjonista przypomniał postać Świętego  Brata Alberta Chmielowskiego, który zgodnie z decyzją polskich biskupów  jest patronem nowego roku liturgicznego. Rok 2017 będzie w polskim Kościele rokiem Świętego Brata Alberta. Rozpocznie się on  25 grudnia 2016, czyli w dniu 100. rocznicy śmierci świętego i potrwa do kolejnych świąt Narodzenia Pańskiego. Ksiądz Bernard w konferencji zwrócił uwagę na niezwykłą pracowitość św. Brata Alberta. Podkreślał również jego troskę o piękno  języka ojczystego, widoczną szczególnie w listach. Święty słuchał Słowa Bożego i bardzo ważył słowa, nie zagadywał – w przeciwieństwie do  nas współczesnych, zwłaszcza nauczycieli – Słowa Bożego.  Autor Księgi Przysłów  nazywa „słowo Pana, w ogniu wypróbowane, tarczą ( …) dla tych, co się doń uciekają.”

Postać Świętego Społecznika pracującego wśród najuboższych była też punktem wyjścia do rozważań na temat służby ubogim. Ks. Bernard  podkreślił ,że to nie my pomagamy potrzebującym, ale oni nam pomagają być bliżej Jezusa. Przykład św. Brata Alberta może stać  się dla nas okazją do uwiarygodnienia czynami miłosierdzia tego, w co wierzymy i co będziemy głosić.

Ciąg dalszy rozważań zawierała homilia wygłoszona przez ks. Bernarda. Rekolekcjonista zakończył zadaniem zebranym nauczycielom „pracy domowej” : nauczyć się na pamięć Ośmiu  Błogosławieństw jako drogowskazów na adwentowej drodze nawrócenia.

Po adoracji Najświętszego Sakramentu i mszy świętej w kościele pw. św. Jana  Chrzciciela  nauczyciele spotkali się ponownie  w szkole na agapie. Był tort jubileuszowy oraz czas na  miłe rozmowy w gronie dobrych  znajomych. Tak od  dziesięciu już  lat dzięki chęci i wytrwałości  nauczycieli nawiązała się wspólnota pedagogów. Sobotni Dzień Skupienia, na którym zebrała się liczna grupa nauczycieli pracujących w szkołach powiatu mińskiego (około 40 osób), udowodnił, że jest to bardzo cenna i potrzebna inicjatywa, sprzyjająca budowaniu więzi pomiędzy pracownikami oświaty z różnych placówek i wspólnemu przeżywaniu oczekiwania na Boże Narodzenie .

Renata Bakuła, wicedyrektor Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim

Data publikacji: 
19.12.2016