Autoprezentacja i osobisty wizerunek w pracy nauczyciela - czyli o sztuce pierwszego wrażenia

W dniu 21.10. 2017r. katecheci wzięli udział w spotkaniu formacyjnym pt. „Autoprezentacja i osobisty wizerunek w pracy nauczyciela.”

Nasze spotkanie jak zawsze rozpoczęła wspólna Eucharystia. Przewodniczył jej ks. Mariusz Czyżewski a homilię wygłosił ks. Piotr Pierzchała - dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej. Ks. Piotr nawiązując do niedawno obchodzonego Dnia Edukacji Narodowej, wspomnienia Św. Jana Kantego oraz św. Jana Pawła II zachęcał nas byśmy byli dobrymi nauczycielami. Za takich, dobrych nauczycieli, ksiądz dyrektor, Bogu dziękował.

Spotkanie tematyczne pt. „Autoprezentacja i osobisty wizerunek w pracy nauczyciela” – poprowadzili - Pani Lidia Tkaczyńska oraz Pan Dawid Marecki. Spotkanie odbywało się w grupach dla Pań i Panów.

Szkolenie w damskim gronie

Panie dowiedziały się:

- Dlaczego wygląd i pierwsze wrażenie są bardzo ważne.

- Na ile mój wizerunek będzie pomagał lub szkodził w kontaktach z drugim człowiekiem.

- Co powoduje, że w kontaktach z drugim człowiekiem działamy na niego pozytywnie lub negatywnie.

Poznałyśmy też praktyczne zasady elegancji dla kobiet. Elegancja nie polega na prowokacji lecz na umiejętności dokonywania inteligentnych wyborów stosownie do okoliczności, wieku, sylwetki, zawodu, życiowych aspiracji. Należy pamiętać ,że uwaga rozmówcy powinna skupić się na mojej twarzy. Spotkanie było tak ciekawe, że zrodził się pomysł na kolejne szkolenie o podobnej tematyce.

Szkolenie w męskim gronie

Czy podczas wystąpień publicznych warto dotykać twarzy i zacierać dłonie? W jaki sposób budować spójny wizerunek? Czy słowa są ważniejsze niż gesty? Czy w codziennej pracy jesteśmy proaktywni, czy reaktywni? Jak skutecznie przekazywać ponadczasowe ewangeliczne orędzie we współczesnym, wirtualnym świecie? To jedynie kilka pytań, na które męska część naszej katechetycznej społeczności próbowała znaleźć odpowiedzieć, a które pojawiły się podczas sobotniego szkolenia zatytułowanego „Autoprezentacja i osobisty wizerunek w pracy nauczyciela”. Uczestnicy mieli wyjątkową możliwość korzystać z wiedzy i umiejętności Pana Dawida Mareckiego, doświadczonego trenera, doradcy i aktora. Sposób przekazu prowadzącego – niezwykle plastyczny i sugestywny – wyraźnie przypadł do gustu uczestnikom. Z wielką uwagą i otwartością panowie otwierali się na zaproponowane przez trenera ćwiczenia i… niecodzienne wyznania, których treść niech pozostanie ich tajemnicą. Spotkanie zakończył spontaniczny aplauz, będący wyrazem uznania dla szkoleniowca, który jeszcze długo po części oficjalnej odpowiadał zainteresowanym na pytania i wątpliwości. Kto z panów nie był – niech żałuje!

 

Data publikacji: 
26.10.2017