Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej... warsztaty z tańca

„Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieć, co z tobą zrobić” . św. Augustyn

Pod takim hasłem odbyły się warsztaty zorganizowane 7.04.2016 r przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej Warszawsko-Praskiej.

Zajęcia poprowadzili specjaliści:  mgr Grzegorz Diłanian - metodyk nauczania religii Miasta Stołecznego Warszawy oraz Pan Paweł Łaczmański – znawca w dziedzinie tańca,  profesjonalny wodzirej.

Tytuł szkolenia: „Taniec, jako metoda integrująca grupę i budująca więź z nauczycielem” jest trafnym odzwierciedleniem jego  istoty. Poznaliśmy  dziesięć „Tańców lednickich” ale nie tylko,  również  nauczyliśmy  się je tańczyć. Break Mixer, Swing w uliczce czy Belgijka, Nie lękajcie się,  Przemień mnie Panie, to niektóre z nich.

Taniec jest niewątpliwie,  dobrą metodą  aktywizującą w nauczaniu religii, ponieważ pomaga otworzyć się na Boga i drugiego człowieka. Pełni funkcję pomocniczą. Ułatwia zmniejszenie lęku, obaw, dystansu, między wszystkimi członkami grupy, w tym także między prowadzącym a grupą.

Co ważne, dla obu stron, na  korzyść  zmienia postrzeganie nauczyciela przez uczniów.

Taniec można efektywnie wykorzystać w trakcie rekolekcji i wycieczek szkolnych. Przekonaliśmy się  o  znaczeniu tańca podczas spotkania w grupie. Bawiliśmy się tak dobrze, jak na spotkaniu z przyjaciółmi. Tańcząc, kilka godzin, mogliśmy  doświadczyć budującej i integrującej roli tańca.

Zachęcam wszystkich nauczycieli do uczestnictwa w tego typu szkoleniach.

Renata Kulon

 

Data publikacji: 
10.04.2016