Etap ogólnopolski XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej

W dniach 5-7 kwietnia 2018 roku odbył się etap ogólnopolski XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem: „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”. Gościła nas archidiecezja łódzka w ośrodku rekolekcyjnym w Porszewicach. W finale wzięło udział 123 uczestników z 41 diecezji. Naszą diecezję reprezentowali: Maria Mańk i Krzysztof Mroczek z VIII LO im. Władysława IV w Warszawie oraz Klaudia Górska z LO im. Juliusza Słowackiego w Otwocku. Natomiast na wszystkich etapach w olimpiadzie zmagało się ok. 10 tys. młodych z całej Polski. 

W czwartek wieczorem piątego kwietnia odbyło się spotkanie, podczas którego uczestnicy wraz z opiekunami zostali przedstawieni przez p. Magdalenę Myjak. Na zakończenie słowo wygłosił ks. abp Grzegorz Ryś. Życzył wszystkim wygrania olimpiady.

Następnego dnia w godzinach porannych odbył się etap pisemny oceniony później przez uczestników jako niezwykle trudny. Po tych zmaganiach wszyscy mogli trochę się zrelaksować i zwiedzić Łódź – miasto czterech kultur. W południe w katedrze odbyła się Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Marka Marczaka. Po południu zaś można było odkryć arkana Szkoły Filmowej, odwiedzić Muzeum Kinematografii oraz Centrum Nauki w EC1 i planetarium.

Ostatniego dnia, czyli siódmego kwietnia, po Mszy św. zostało przedstawionych 10 laureatów:

Weronika Czekańska – archidiecezja przemyska
Marek Gulczyński – archidiecezja poznańska
Paweł Izydorczyk – archidiecezja poznańska
Anna Kozanowska – diecezja toruńska
Laura Lipińska – archidiecezja warszawska
Weronika Mroczek – diecezja siedlecka
Alicja Podleśny – archidiecezja katowicka
Mateusz Pogonowski – diecezja zielonogórsko – gorzowska
Bartłomiej Sidor – archidiecezja białostocka
Wiktoria Wierzbicka – diecezja rzeszowska

Przystąpili oni do etapu ustnego. Pierwsze miejsce zdobyła Weronika Mroczek. Kolejne na podium zajęli: Paweł Izydorczyk i Weronika Czekańska.

Uczestnicy z naszej diecezji – choć w tym roku nie laureaci – to jednak finaliści, którym serdecznie gratulujemy

Data publikacji: 
08.04.2018