Finał XXV Olimpiady Teologii Katolickiej Łomża 2015 r.

W dniach 16-18 kwietnia 2015 r. odbył się XXV finał Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku za organizację olimpiady była odpowiedzialna Diecezja łomżyńska. Głównym hasłem tegorocznej olimpiady były słowa „Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życia Kościoła”. Z diecezji warszawsko-praskiej do finału zakwalifikowało się trzech uczniów:

Głowacki Filip Maciej z I LO w Otwocku

Walczak Daria Anna z VIII LO w Warszawie

Lis Mikołaj Zygmunt z VIII LO w Warszawie

16 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie finału XXV OTK. Na finał przyjechało 123 laureatów etapu diecezjalnego w Polsce.

17 kwietnia do południa odbyła się część pisemna. Olimpijczycy rozwiązywali test, który zawierał 35 pytań z Pisma Świętego, ale także z wiadomości z teologii dogmatycznej, czy moralnej. Celem olimpiady jest jak podają organizatorzy w regulaminie: „zapoznanie uczniów ze znaczeniem sakramentów uzdrowienia w życiu chrześcijanina: ukazanie istoty sakramentów i realnej obecności Boga tu i teraz oraz troski o człowieka, sakramenty jako odpowiedź człowieka na objawiającego się Boga, zapoznanie z tekstami Katechizmowymi”.

W tym roku w etapie szkolnym w Polsce do konkursu podeszło 12 tys. Młodych ludzi gotowych opowiedzieć na pytanie dot. Sakramentów i ich roli w Kościele.

Po części pisemnej olimpijczycy wraz z opiekunami pojechali zobaczyć Strękową Górę, miejsce znane z historii naszej Ojczyzny jako „Polskie Termopile” gdzie w dniach od 7 do 10 września 1939 r. 720 polskich żołnierzy pod dowódcą kpt. Władysława Raginisa stawili opór niemieckim wojskom, których było ok. 2-5 tys. Dowódca złożył przysięgę, że nie poddadzą się, ale w chwili otrzymania ultimatum od nazistów, że jeżeli nie złożą broni zostaną rozstrzelani jeńcy kpt. Raginis zwolnił żołnierzy a sam wysadził się granatem. Pamiątką tego wydarzenia jest sama nazwa tej nierównej walki „Polskie Termopile” a także piosenka zaśpiewana przez szwedzki zespół metalowy SABATON pod tytułem 40:1, nawiązująca do wydarzeń ze Strękowej Góry. Kolejnym miejscem, do którego olimpijczycy pojechali był Tykocin, który w historii naszej Ojczyzny odegrał niemałą rolę jako miasto króla Zygmunta Augusta, potem stało się własnością, hetmana wielkiego koronnego Stefana Czarnieckiego jako zasługi za wojnę ze Szwedami.

Tykocin jest pięknym miastem z zachowanym układem ulic z kocimi łbami, domami, z czerwoną dachówką i białymi ścianami. Miasteczko żydowskie, gdzie do dnia dzisiejszego stoi Wielka Synagoga, czy Mała Synagoga – Dom Talmudyczny, plac na którym stoi pomnik Stefana Czarnieckiego, Kościół p.w. św. Trójcy, czy Amunat – dom weterana a dziś pełni rolę restauracji i domu wycieczkowego. Znany jeszcze z tego, że nagrywano w nim film u Pana Boga w ogródku.

W dniu 18 kwietnia do południa odbył się etap ustny olimpiady, do którego zakwalifikowało się 10 finalistów. Byli to:

I miejsce - Robert Kolarczyk z archidiecezji katowickiej

II miejsce - Wiktor Antolak z archidiecezji krakowskiej,

III miejsce - Rachela Antosz-Rekucka z archidiecezji krakowskiej,

IV miejsce - Patryk Kalwasiński z diecezji toruńskiej,

V miejsce - Aleksandra Dąbrowska z diecezji płockiej,

VI miejsce - Alicja Grudzińska z archidiecezji częstochowskiej,

VII miejsce - Marta Ramotowska z diecezji łomżyńskiej,

VIII miejsce - Joanna Pawlina z diecezji radomskiej,

IX miejsce - Katarzyna Sadowy z diecezji zamojsko–lubaczowskiej,

X miejsce - Magdalena Półtorak z diecezji opolskiej.

Po zakończeniu części artystycznej organizatorzy ogłosili miejsce i temat kolejnej edycji Olimpiady Wiedzy Teologicznej. Będzie to XXVI edycja Olimpiady Teologii Katolickiej. Tym razem Łowicz będzie gospodarzem, a finał odbędzie się w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2016 roku. Temat przyszłorocznej OTK brzmi: „Święty Jan Paweł II wychowawca młodych”.

s. Natanaela Jolanta Bąbel csl

Data publikacji: 
23.04.2015