Lapbook - „książka na kolana” - warsztaty edycja 2

Dnia 12 kwietnia 2018 roku odbyła się druga edycja warsztatów „Lapbooki na lekcji religii”. Spotkanie poprowadziła pani Monika Łaczmańska i pan Grzegorz Diłanian.

Lapbook - „książka na kolana”  to własnoręcznie wykonany zbiór informacji na określony temat; uporządkowany w sposób zaproponowany przez autora. Jest to alternatywa dla edukacyjnego portfolio, które często sprowadza się do segregatora z koszulkami, w które wkłada się notatkę. Lapbook zbudowany jest z teczki, w środku której przykleja się kolorowe, papierowe książeczki, kieszonki, harmonijki, zakładki, przegródki pozwalające uporządkować informacje. Zalety lapbooka: uczy kreatywności i pomysłowości, porządkuje i pogłębia wiedzę, jest pracą dziecka, do której dziecko chętnie wraca, można go rozbudowywać, każdy jest inny i niepowtarzalny. Metoda ta powstała w Stanach Zjednoczonych w środowisku „homeschoolersów”, ale staje się coraz bardziej popularna.

Podczas warsztatów pani Monika, prezentowała lapbooki wykonane przez swoje dzieci, poświęcone różnej tematyce. Po części wstępnej prowadząca pokazała narzędzia i materiały przydatne przy tworzeniu lapbooków i postawiła zebranym nauczycielom zadanie: każdy miał wykonać swój lapbook, którego tematem był sakrament pokuty i pojednania. To było nie lada wyzwanie, a jednocześnie pole do popisu dla pomysłowości, kreatywności i wyobraźni dla uczestników, którzy mogli poczuć się jak uczniowie.

Na zakończenie każdy katecheta zaprezentował swoje dzieło: wszystkie niby o tym samym, ale każdy inny. 

Agnieszka Bielska – katechetka, nauczycielka religii 

w Szkole Podstawowej im Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rudzienku

Data publikacji: 
17.04.2018