Laury w czekoladzie :) - gala wręczenia nagród w konkursie dla szkół podstawowych

Przy Floriańskiej 3 znowu zrobiło się gwarno, kolorowo i radośnie. Wszystko dzięki organizatorom i uczestnikom uroczystej gali rozdania nagród w konkursie diecezjalnym. W piątkowe przedpołudnie 17 maja, w auli kurialnej spotkali się nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie szkół podstawowych (kl I-VI), którzy wykonali prace plastyczne nawiązujące do tematu: 100 lat – moja mała Ojczyzna. Myśl przewodnia przedsięwzięcia korespondowała bezpośrednio z setną rocznicą odzyskania niepodległości, obchodzoną niezwykle uroczyście w roku ogłoszenia konkursu. Młodzi artyści i lokalni patrioci zarazem, mieli za zadanie przedstawić w ciekawy sposób walory i obiekty historyczne swojej miejscowości – małej Ojczyzny, a sercem każdej pracy miało być godło Polski. Napłynęło blisko czterysta niepowtarzalnych dzieł, które z pewnością nie ułatwiły decyzji znakomitemu profesjonalnemu jury. O tym jak trudnego wyboru musiało dokonać, świadczy długa lista laureatów i wyróżnionych, gdy tradycyjnie już, nie sposób było zrezygnować z nagrodzenia kolejnych niezwykle ciekawych prac. Oczywiście taki stan rzeczy zawsze cieszy uczestników, którzy czują się docenieni i zmotywowani do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Kiedy z najodleglejszych zakątków diecezji dotarli już i wygodnie usadowili się bohaterowie tego dnia, spotkanie rozpoczął ks. Piotr Pierzchała, witając serdecznie uczniów i opiekunów oraz znakomitych gości. Chwilę potem głos zabrał ks. Mariusz Czyżewski, który cytując pewną przypowiastkę ks. Jana Twardowskiego, starał się w nieco alegoryczny sposób uzmysłowić wszystkim, co w naszym życiu jest najważniejsze. Zachęceni do dialogu słuchacze również mogli zaproponować najwłaściwsze według nich odpowiedzi. Oczywiście jedna z najtrafniejszych i najważniejszych na tą chwilę to - Ojczyzna. Po refleksji przyszedł czas na wręczenie nagród, które rozpoczęto od głównych miejsc w obu kategoriach wiekowych. O czynienie honorów poproszono ks. bpa Marka Solarczyka, który z właściwym sobie poczuciem humoru i niegasnącym uśmiechem gratulował serdecznie przejętym laureatom. Przy okazji dodawał kilka słów od siebie w ramach ciekawostek o miejscach, z których mali artyści przybyli. Obecny był również ks. Dariusz Szczepaniuk – kanclerz kurii, wspierając swoją posługą to wydarzenie. Tuż obok niezwykle atrakcyjne nagrody rzeczowe wręczał jak zawsze uśmiechnięty i oddany sprawie p. Michał Mączyński reprezentujący głównego fundatora - PKO Bank Polski. Zapewnił jednocześnie, że to nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia wspólna inicjatywa, a organizatorzy kolejnej edycji konkursu mogą liczyć na wsparcie i dalszą udaną współpracę. Czegóż więcej potrzeba by poczuć satysfakcję z dobrze wykonanej roboty? Każdy z obecnych  mógł cieszyć się swoim sukcesem indywidualnie ale i wspólnotowo, doświadczając radości z uczestniczenia w czymś co łączy, inspiruje i satysfakcjonuje. Jeszcze tylko wspólne zdjęcie pod czujnym okiem i obiektywem s. Cecylii, ostatnie uściski dłoni przy poczęstunku  i galę można uznać za zakończoną.

Otóż, nic bardziej mylnego… Stali bywalcy wiedzą, że organizatorzy zawsze zapewniają dodatkową atrakcję dla uczestników tego wydarzenia. Tym razem była to nie lada gratka, bo oto specjalnie dla nich swe podwoje otworzyła jedyna na świecie fabryka Lotte Wedel S. z o.o. Ze względów organizacyjnych, uczestnicy podzieleni zostali na grupy, które sukcesywnie zwiedzały obiekt. Oczekiwanie na wejście również zostało starannie zagospodarowane m.in. wizytą w konkatedrze na Kamionku oraz udziałem w prelekcji o tym niezwykłym i cennym historycznie miejscu. Kiedy przychodziła kolej na poszczególne grupy wchodzące do fabryki, witali je uśmiechnięci pracownicy i przewodnicy, którzy zapraszali do pachnącej czekoladą krainy. Pobyt w niej rozpoczynano od pysznego poczęstunku, gdzie każdy mógł delektować się swoimi ulubionymi wyrobami firmy. Kolejnym punktem była pogadanka oraz prezentacja mówiąca o historii fabryki i profilu jej produkcji. Najbardziej ekscytującym dla wszystkich momentem było wejście na halę produkcyjną gdzie właśnie wyrabiane były popularne batoniki. Słuchając wyjaśnień przewodnika, można było prześledzić ich powstanie począwszy od pojawienia się na taśmie pustej formy, aż do spakowania w pudełku i przygotowania do transportu.  Na koniec pobytu w tym niezwykłym miejscu każdy otrzymał słodki upominek od firmy Wedel. Wychodząc na zewnątrz wszyscy z nieukrywaną radością, upojeni zapachem czekolady i konkursowym sukcesem, żegnając się, życzyli sobie spotkania za rok. A więc, do zobaczenia za rok! :)

Małgorzata Wardzyńska-Soćko

 

W imieniu Diecezji Warszawsko-Praskiej i Wydziału Nauki Katolickiej naszej kurii Biskupiej 

Wyrażamy serdeczne podziękowanie dla PKO BP. 

Dzięki uprzejmości państwa Banku możliwy był zakup atrakcyjnych nagród dla dzieci naszej diecezji, które wzięły udział w konkursie dla szkół podstawowych. 

Ich wkład pracy w prace plastyczne został sowicie wynagrodzony.

Serdecznie za to dziękujemy. Pomoc, którą Państwo nam zaoferowali jest bezcenna.

Z tego miejsca serdecznie dziękuję, za wszelką życzliwość, zaangażowanie we wspieranie młodych ludzi. Na pewno dobro spełnione będzie przynosić obfite owoce w przyszłości. Jest to mówiąc językiem ekonomii inwestycja w przyszłość.

Swoje podziękowania kierujemy także dla Firmy Lotte Wedel, która ufundowała słodycze i stworzyła możliwość zwiedzenia swojej Fabryki czekolady na warszawskiej Pradze.

 
 

 

Data publikacji: 
23.05.2019