Nowoczesna lekcja religii z wykorzystaniem kodów QR

Dnia 3 listopada 2016 w SP nr 86 przy ul. Korynckiej odbyły się warsztaty „Nowoczesna lekcja religii z wykorzystaniem kodów QR” przeprowadzone przez Dorotę Monikę Ząberg, katechetkę pracującą w tej szkole.

Na początku prowadząca wprowadziła w tematykę kodów QR i dała instrukcje jak będzie przebiegała gra terenowa na terenie szkoły dotycząca postaci św. Matki Teresy z Kalkuty. Uczestnicy dostali krzyżówki, wzięli w rękę swoje smartfony z uruchomioną aplikacją do czytania kodów QR i ruszyli na teren szkoły. Ich zadaniem było odczytanie tekstów ukrytych w kodach QR umieszczonych w różnych miejscach: na korytarzu, przy stołówce, w szatni, na tablicy samorządu uczniowskiego na drzwiach bądź portierni. Do tekstów były pytania, natomiast odpowiedź należało wpisać na kartce z krzyżówką, którą miał każdy katecheta. Gra nie była łatwa, ale przysporzyła uczestnikom wielu pozytywnych emocji. Po skończonej grze katecheci uczyli się jak samemu tworzyć takie kody w odpowiednim programie na komputerze.

Drugą, już stacjonarną grą, było dopasowywanie atrybutów i fragmentów biblijnych (ukrytych w kodach QR) do obrazków świętych. Następnie p. Dorota przedstawiła katechetom aplikację Kahoot, którą można wykorzystać do powtórzenia wiadomości lub quizów i konkursów. Uczestnicy bawili się świetnie, a przy okazji powtórzyli sobie pewne wiadomości.

Na koniec  katecheci byli zachwyceni możliwościami, jakie daje zastosowanie kodów QR oraz aplikacji Kahoot. Wymienili swoje poglądy i działalności, co można śmiało nazwać giełdą pomysłów i dzielenie się swoim doświadczeniem. Warsztaty poprowadziła Dorota Ząberg, która jest katechetką w SP nr 86 oraz prowadzi serwis katechetyczny NATAN (www.katechezanatana.pl).

Paweł Salach

Data publikacji: 
29.11.2016