Nowy Rok szkolny rozpoczęty - drugi dzień odpraw katechetycznych

W związku z rozpoczynającym się rokiem katechetycznym, dnia 31 sierpnia 2016 roku w Katedrze św. Floriana w Warszawie odbył się drugi dzień, corocznej Odprawy Katechetycznej dla katechetów uczących na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej. Odprawa poprzedzona została Uroczystą Mszą Święta pod przewodnictwem Ks. Prałata Jerzego Gołębiewskiego - wikariusza biskupiego do spraw sakramentalnych, w której uczestniczyło wielu kapłanów uczących lekcji religii w naszej diecezji. Uroczystą asystę przygotowali ministranci i lektorzy z parafii św. Łucji w Rembertowie. Na początku Eucharystii, słowo wstępne, wygłosił Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Ks. Piotr Pierzchała. Podczas homilii Ks. Prałat Gołębiewski wspominał o szczególnej roli katechety, ogromnej odpowiedzialności spoczywającej na nauczycielach i ich szczególnych zadaniach, nie tylko w przekazaniu wiedzy młodym ludziom, ale przede wszystkim - ustawianiu osoby Jezusa Chrystusa w epicentrum ich życia.

Po Uroczystej Mszy Św. rozpoczęła się seria wystąpień, w których centralne miejsce zajmował wykład Ks. Prof. dr hab. Edwarda Stańka - Co zrobić, by katecheza była bardziej ewangeliczna? 

Po wystąpieniu Ks. Prof. Edwarda Stańka rozpoczęły się kolejne wystąpienia:

- Pani Krystyna Mucha, dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego w Mazowieckim Kuratorium Oświaty, przedstawiła zmiany wynikające z prawa oświatowego.

- Ks. Piotr Pierzchała Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej przybliżył program formacyjny na rok 2016/2017

- Ks. Mariusz Czyżewski przedstawił konkursy zaplanowane na nadchodzący rok katechetyczny.

- Rektor Seminarium Ks. Prof. Dr hab. Krzysztof Warchałowski  przypomniał o roli katechety w rozbudzaniu powołań kapłańskich i zaprosił na „Lekcję powołaniową w terenie” czyli spotkanie na terenie Wyższego Seminarium Duchowego, aby młodzież mogła poznać życie i obowiązki alumnów z naszej diecezji.

Po wszystkich wystąpieniach do grona prelegentów dołączył ks. Arcybiskup Henryk Hoser SAC, który podsumował całą odprawę i w swoim wystąpieniu szczególnie podkreślił, że najbardziej istotnym elementem katechezy jest osoba katechety. Na zakończenie ksiądz Arcybiskup wręczył misje kanoniczne siedmiu osobom, które rozpoczynają pracę w naszej diecezji.

Odprawa zakończyła się uroczystym Błogosławieństwem ks. Arcybiskupa Henryka Hosera SAC.

Marcin Cygan i Mariusz Sierawski 

      

Data publikacji: 
05.09.2016