Ogólnopolski etap Olimpiady Teologii Katolickiej - mamy się czym pochwalić

Wiele osób przyglądając się otaczającej nas, często ponurej, rzeczywistości z wielkim niepokojem kieruje swoje myśli w stronę młodzieży, od której niewątpliwie zależeć będzie przyszłość naszego Kościoła. Wszystkich pesymistów pragniemy uspokoić, bowiem wiara oraz zainteresowanie teologią wśród młodego pokolenia zdecydowanie nie słabnie. Najlepszym realnym przykładem, który mogliśmy zaobserwować w dniach 24-26 kwietnia w Bydgoszczy, był XXIV finał Olimpiady Teologii Katolickiej - "Męczennicy XX wieku - Świadkowie wiary".

 
Do finału olimpiady zakwalifikowało się troje uczestników z naszej diecezji wyłonionych wcześniej w etapach szkolnym i diecezjalnym. Ich zadaniem było rozwiązanie testu, z którego mogli zdobyć łącznie 66 pkt. Na wszystkie zadania mieli równo 60 minut. Pomimo bardzo dużej rywalizacji nasi przedstawiciele zaprezentowali nadzwyczajnie wysoki poziom wiedzy. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że nasza diecezja zajęła w klasyfikacji grupowej 3 miejsce a zwycięzcą olimpiady został Jakub Montewka z LO "Żagle" Stowarzyszenia Sternik, który zajął pierwsze miejsce i uzyskał tytułu laureata I stopnia.  W ramach nagrody pojedzie na darmową pielgrzymkę zagraniczną do wybranego przez siebie miejsca. Z tytułem laureata oraz nagrodami rzeczowymi opuściła Bydgoszcz również Kinga Grzegolec, z ZSE w Wołominie, która zajęła indywidualnie siódme miejsce. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że tytuł laureata przyznawano tylko pierwszej dziesiątce uczestników. Łącznie w zmaganiach konkursowych wzięło udział ponad 120 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Najlepsi poza etapem pisemnym musieli przejść również etap ustny przed specjalną komisją. Również Weronika Kościelewska z VIII LO im. Władysława IV w Warszawie nie wyjechała z pustymi rękoma. Uzyskała ona bowiem tytuł finalisty oraz otrzymała nagrody rzeczowe. Ogółem nasza diecezja warszawsko-praska zajęła 3 miejsce w klasyfikacji ogólnej, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem.
 
Warto zauważyć, że oprócz zmagań intelektualnych organizatorzy zapewnili młodzieży liczne atrakcje. Olimpijczycy uczestniczyli w zwiedzaniu Bydgoszczy i jej okolic. Mogli zobaczyć miejsca związane z bł. bp. Michałem Kozalem, bł. ks. Jerzym Popiełuszko oraz miejsca, w których ginęli oraz zostali pochowani zwykli obywatele Bydgoszczy, którzy śmierć ponieśli podczas bydgoskiej krwawej jesieni. 
 
Zadowoleni z tegorocznych wyników z nadzieją zatem możemy patrzeć w przyszłość i oczekiwać kolejnej edycji Olimpiady Teologii Katolickiej.

Weronika Kościelewska smiley
 

 

A tak wszystko wyglądało okiem belfra:

 

 

«Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości,
 albowiem do nich należy królestwo niebieskie»
                                                                                                                         (Mt 5, 10)

 

„Męczennicy XX wieku - Świadkowie wiary”

Pod takim hasłem w dniach  24 - 26 kwietnia 2014 r. w Bydgoszczy odbył się finał XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej. Wzięło w nim udział 119 uczniów szkół ponadgimnazjalnych,  wyłonionych w  etapach diecezjalnych. Tematyka tegorocznych zmagań związana była ściśle z bolesną historią Bydgoszczy czasów II wojny światowej, a w sposób szczególny z patronem diecezji bydgoskie j- bł. Michałem Kozalem, która w tym roku obchodzi 10 lecie swego istnienia. Jak co roku oprócz opracowań historyczno - teologicznych literatura obejmowała zagadnienia biblijne oraz dogmatyczne. 

Zawody III stopnia (ogólnopolskie) przebiegały dwuetapowo. W  I etapie - pisemnym, który odbył się w piątek, uczestnicy mieli do rozwiązania test, składający się z 35 pytań. Dziesięciu pierwszych finalistów, zdobywców najwyższej liczby punktów,  przeszło do etapu II – ustnego, który odbył się następnego dnia w budynku Wyższego Seminarium Duchownego,  przed Komisją Główną OTK.

            Olimpiada Teologii Katolickiej to nie tylko czas zmagań intelektualnych i rywalizacji, ale przede wszystkim czas na spotkanie z drugim człowiekiem. Co roku organizatorzy zapewniają mnóstwo atrakcji, aby nikt się nie nudził. Już w czwartek, uroczystemu otwarciu Finału XXIV OTK towarzyszył koncert Zespołu ViVe. W piątek, w oczekiwaniu na wyniki testu, wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie mieli możliwość „osobistego spotkania z historią”, o której czytali, przygotowując się do kolejnych etapów Olimpiady. Po wspólnym obiedzie ruszyliśmy na wycieczkę szlakiem pamięci męczenników bydgoskich, podczas której odwiedziliśmy m. in. Urząd Miasta- mieszczący się na Starym Rynku,  Sanktuarium Nowych Męczenników, Bazylikę Kalwarii Bydgoskiej - Sanktuarium Królowej Męczenników w Fordonie, przeszliśmy Drogą Krzyżową w Dolinie Śmierci, a także Kościół  p. w. Świętych Polskich Braci Męczenników, w którym sprawował swoją ostatnią Mszę świętą błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i gdzie nam dane było zgromadzić się na wspólnej Eucharystii. Po wyczerpującym popołudniu wróciliśmy na miejsce noclegu, gdzie na  świeżym powietrzu biesiadowaliśmy do późnego wieczora, delektując się pięknymi widokami Jeziora Koronowskiego w zachodzącym słońcu oraz wspaniale bawiliśmy wraz z Animatorami Zespołu „Siewcy Lednicy”. W sobotnie przedpołudnie finaliści OTK uczestniczyli w projekcji dokumentu „Bydgoszcz 1939” oraz spotkaniu autorskim.

Najlepszym z najlepszych okazał się Jakub Montewka z Diecezji Warszawsko - Praskiej, który pośród licznych nagród otrzymał voucher na pielgrzymkę zagraniczną. Drugie miejsce zajęła Karolina Nogalska z Diecezji Radomskiej, a na miejscu trzecim znalazła się Malwina Malinowska z Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej. Wśród laureatów tegorocznej Olimpiady była także Kinga Grzegolec z Diecezji Warszawsko - Praskiej, zdobywczyni siódmego miejsca. Naszą Diecezję reprezentowała także Weronika Kościelewska. Laureaci i finaliści uzyskali prawo do indeksów na uczelnie wyższe w Polsce.

Wśród szczególnych gości, którzy odwiedzili finalistów byli m.in. Biskup bydgoski Jan Tyrawa, oraz Wiesław Trzeciakowski - autor książki „Śmierć w Bydgoszczy”, a także  Ks. prof. UKSW dr hab. Piotr Tomasik - dziekan Wydziału Teologicznego UKSW i przewodniczący Komitetu Głównego OTK.

Tegoroczna Olimpiada okazała się być wielkim sukcesem reprezentantów naszej Diecezji, gdyż ogólna punktacja uplasowała ich na zaszczytnym III miejscu. Następna, jubileuszowa Olimpiada Teologii Katolickiej już za rok! Na jej gospodarza została wybrana Diecezja Łomżyńska, a tematyka dotyczyć będzie sakramentów uzdrowienia.

 

 Katarzyna Stępniak - nauczyciel religii w Wołominie

 

Data publikacji: 
29.04.2014

Komentarze

Obrazek użytkownika Piotr Pierzchała

Gratuluje naszym przedstawicielom. To bardzo dobry wynik. 

Obrazek użytkownika Katarzyna Stępniak

Na stronie OTK zostały już podane oficjalnie wyniki i okazało się, że "drużynowo-zespołowo" nasi uczniowie zajęli II miejsce Smile Gratulacje dla Jakuba, Kingi i Weroniki