Olimpiada Teologii Katolickiej w diecezji edycja 2017

12 stycznia b.r w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej - tak jak w całej Polsce -€“ odbył się etap diecezjalny XXVII Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku młodzież szkół ponadgimnazjalnych pochylała się nad tematem: „Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca”.

W tegorocznej edycji najlepszymi okazali się Kacper Biegajski z Liceum Ogólnokształcącego im Marii Konopnickiej w Legionowie, który zajął pierwsze miejsce. Drugie miejsce ex aequo przypadło Krzysztofowi Mroczkowi z VIII LO im Władysława IV na warszawskiej Pradze oraz Michałowi Krynickiemu z LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Otwocku. To właśnie oni będą reprezentować diecezję warszawsko-praską na zawodach trzeciego stopnia, podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się tym roku w dniach 23-25 marca w Lublinie.

W zmaganiach konkursowych udział wzięło 40 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Etap diecezjalny polegał na rozwiązaniu testu pisemnego jednokrotnego i wielokrotnego wyboru oraz odpowiedzi na pytania otwarte.  Młodzież musiała zapoznać się z dokumentami papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka na temat Miłosierdzia Bożego i orędzia fatimskiego. Ponadto obowiązywała ich znajomość Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Podczas wręczenia nagród bp Marek Solarczyk życzył młodzieży by „zdobyta w czasie przygotowań do egzaminu wiedza zaowocowała także w ich prywatnym życiu, stając się ogromnym wsparciem na drodze wiary”.  Ks. Piotr Pierzchała z Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Warszawsko-Praskiej  gratulował młodzieży podkreślając, że jak zawsze wykazali się wysokim poziomem swojej wiedzy.

Nagrody na tegoroczną edycję konkursu zostały ufundowane zostały przez Ks. Abp Henryka Hosera SAC, Ks. Bp Marka Solarczyka, Radio Warszwa oraz Ks. Dariusza Szczepaniuka - kanclerza Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek.

Zdjęcia Siostra Cecylia Stusowicz USJK

Data publikacji: 
14.02.2017