Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę - relacja

W środę 22 października br. odbyła się pielgrzymka maturzystów naszej diecezji na Jasną Górę. Trudno było sobie wymarzyć lepszy termin na spotkanie młodych w duchowej stolicy Polski, jak dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II – Papieża, który wielokrotnie pielgrzymował do tronu Jasnogórskiej Pani i któremu były tak bliskie sercu sprawy polskiej młodzieży. Tę wyjątkową i symboliczną zbieżność dostrzegali prawdopodobnie wszyscy zebrani w Bazylice. Zarówno my – nauczyciele, księża, katecheci jaki i maturzyści.

„Bóg ma plan na twoje życie, wsłuchaj się w Jego słowa” zdawali się mówić jednym głosem na wstępie zaproszeni goście – rektor i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej pan Daniel Gałązka, mąż i ojciec trójki dzieci, katecheta oraz siostra Joanna  ze zgromadzenia sióstr Pallotynek. Zaświadczyli, że wezwanie do Bożej służby jest drogą wiodącą do szczęścia, należy tylko uważnie wsłuchać się w głos powołującego Pana. Właśnie kwestia wyboru drogi życiowej i wierności swemu powołaniu znajdowały się w centrum tegorocznych rozważań. Mówił o niej ksiądz Grzegorz Zagórowski w swojej konferencji.

„Bardzo podobał mi się ten fragment z konferencji, gdzie ksiądz wyjaśniał co to znaczy w dzisiejszych czasach być damą?” – powiedziała mi dziewiętnastoletnia Aleksandra. „Okazuje się że, bycie damą, czy rycerskość to nie jest sprawa zamierzchłej przeszłości tylko decyzji” – dodała.

Eucharystia, celebrowana przez biskupa Marka Solarczyka, była centralnym punktem pielgrzymki. W swojej homilii ksiądz biskup odniósł się, m.in. do słów Chrystusa „Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie, a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą.” Wspominając swoją pielgrzymkę - jako ucznia klasy czwartej technikum - zachęcił także młodych do zwrócenia uwagi na niepowtarzalny wymiar pielgrzymowania będącego spotkaniem z kochającym Bogiem na progu dorosłego życia.

„Na mnie zrobił wrażenie przykład, który pokazał, że dziewczyny to nie tylko fajny wygląd, czy eksponat, na który się tylko gapią faceci, to także niewidoczne wnętrze, uczucia, sfera serca” – zwierzyła mi się po mszy maturzystka Magda, odnosząc się do słów biskupa Marka z homilii. „To sprawa, o której w życiu codziennym nie myślą nie tylko chłopcy, ale także my – dziewczyny”.

Ostatnim punktem pielgrzymki maturzystów było modlitewne spotkanie w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas którego uczniowie dokonali aktu zawierzenia Matce Najświętszej i przyjęli błogosławieństwo z rąk biskupa Marka.

Na zakończenie ks. Piotr Pierzchała – dyrektor Wydziału Katechetycznego – podziękował księdzu Biskupowi, obecnej przedstawicielce Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Pani Emilii Wojdyle, dyrektorom szkół, katechetom i wychowawcom, klerykom i młodzieży za przybycie i wspólnotowe przeżywanie pielgrzymki. Ciepłe słowa wdzięczności padły pod adresem uczniów z XIII LO im.: Lisa-Kuli, za przygotowanie oprawy muzycznej podczas pielgrzymki i służbę liturgiczną. Wyrazy wdzięczności zostały skierowane także do uczniów: L LO Ruy Barbosy  i LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej z Mińska Mazowieckiego za służbę ministrancko-lektorską.

Poranny wyjazd na Jasną górę w razem.tv

http://www.diecezja.waw.pl/3753

O naszej pielgrzymce można przeczytać też na stronie radia Jasna góra:

http://www.radiojasnagora.pl/n566,

Homilia Bp. Marka Solarczyka:

http://archiwum.radiojasnagora.pl/mp3/c5/c536754a59bc9d0015f45c3a3d6a916e.mp3

Zdjęcia Siostra Cecylia Stusowicz oraz Pan Mariusz Wróblewski

Data publikacji: 
24.10.2014