Relacja z ogólnopolskiego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej Legnica 2013

W dniach 4 – 6 kwietnia już po raz dwudziesty trzeci odbył się ogólnopolski finał Olimpiady Teologii Katolickiej. Stu dwudziestu finalistów wraz z opiekunami przybyło do dolnośląskiej Legnicy z różnych zakątków Polski, aby zmagać się w ostatecznej walce o miano laureata. Na początku uczniowie strudzeni często wielogodzinną podróżą, po zakwaterowaniu i rozpakowaniu rzeczy, dostali ciepły posiłek na uzupełnienie zapasu sił. Po  kolacji cały wieczór spędzili zwiedzając Legnicę. Oglądali jej urokliwe kamienice, bogato zdobione, często wieńczone małymi wieżyczkami, jak i dostojną katedrę, przewyższającą wielkością inne budowle. Na zakończenie dnia, uczestnicy wysłuchali wprawiającego w nastrój spokoju i zadumy koncertu organowego.

Następnego dnia, w pełnej napięcia i stresu atmosferze, uczniowie przystąpili do pisemnej części finału. Pełna skupienia godzina minęła błyskawicznie. Po odłożeniu długopisów, wszyscy udali się do Kościoła Matki Bożej Królowej Polski na nabożeństwo. W trakcie Drogi Światła ze św. Pawłem zgromadzeni mieli okazję wysłuchać i tak dobrze już im znanej historii życia i nawrócenia Apostoła Narodów oraz pomedytować nad czytanymi fragmentami Pisma Świętego

Aby pożytecznie wykorzystać długie godziny oczekiwania na wyniki, a także rozluźnić się i odstresować, finaliści zostali zabrani na małą wycieczkę. Najpierw pojechali do parku miniatur w Kowarach, gdzie mogli podziwiać czarujące zabytki Dolnego Śląska zmniejszone do skali jeden do dwudziestu pięciu. Kolejnym punktem zwiedzania była bazylika w Krzeszowie, w której później odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem J.E. Bpa Stefana Cichego, Biskupa Legnickiego.  Zaraz po Mszy Świętej, wszyscy finaliści otrzymali dyplomy za uczestnictwo, również usłyszeli decydujący werdykt: kto przeszedł do szczęśliwej dziesiątki. Po pełnym wrażeń dniu, późnym wieczorem, uczniowie wrócili do miejsc zakwaterowania.

                  W sobotę, ostatniego dnia olimpiady, odbył się etap ustny, w którym wyłoniono ostatecznych zwycięzców. Zmagania poprzedziła Eucharystia pod przewodnictwem J.E. Bpa Marka Mendyka, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Ostatecznie, gdy nagrody już rozdano, Olimpiada Teologii Katolickiej została oficjalnie zakończona, a pełni nowych doświadczeń, nagród, radości lub zawodów, uczestnicy powrócili do swoich domów.

Wiktoria Krzykowska, II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie
 

Data publikacji: 
26.04.2013