Ucząc bawić - o szkoleniu katechetycznym

We wtorkowe popołudnie 14 listopada w siedzibie Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się szkolenie dla katechetów zatytułowane: ,,Zabawy ruchowe i słowne w nauczaniu religii”.

Wszystkich licznie przybyłych katechetów przywitał dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Piotr Pierzchła.

Ksiądz Dyrektor przedstawił również prowadzącą szkolenie Panią Anetę Rayzacher-Majewską, doktora katechetyki, wykładowcę UKSW i WSD Księży Pallotynów w Ołtarzewie oraz wieloletnią nauczycielkę lekcji religii w szkole podstawowej i przedszkolu, pasjonatkę nauczania, autorkę wielu publikacji katechetycznych, a prywatnie żonę i matkę dwóch córek Ady i Ali.

Szkolenie składało się z trzech części. Pierwsza poświęcona była teoretycznemu przedstawieniu tematu szkolenia. Prowadząca zwróciła uwagę, odwołując się do własnych doświadczeń, że obserwując dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym można zauważyć, jak istotną rolę w tym wieku odgrywa ruch. Dziecko rośnie i rozwija się. Ta ogromna potrzeba aktywności sprawia, że trudno mu skupić uwagę przez dłuższy czas, bądź usiedzieć w jednym miejscu. Posiadając wiedzę na ten temat możemy wspomóc naszych podopiecznych wykorzystując te naturalne potrzeby w procesie dydaktycznym.

Druga część tzw. praktyczna to prezentacja konkretnych form zabawy do wykorzystania podczas lekcji.

Organizatorzy szkolenia zadbali o coś dla ducha i dla ciała, dlatego po dwóch częściach zmagań intelektualnych przewidziana była przerwa kawowa podczas, której przy cieście był czas do nawiązania nowych relacji oraz wymiany własnych doświadczeń.

W ostatniej części prowadząca zaprosiła do aktywnego uczestnictwa w szkoleniu poprzez pracę w grupach. Zadaniem uczestników szkolenia było zaproponowanie i praktyczne przedstawienie zabaw słownych lub ruchowych do wykorzystania podczas konkretnego tematu lekcji. Uczestnicy zaproponowali wiele nowych i niezwykle ciekawych zabaw, a najchętniej wybieranym tematem był zbliżający się okres Adwentu.

Na zakończenie spotkania ponownie głos zabrał dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Piotr Pierzchła. Dziękując prelegentce i uczestnikom zaprosił na kolejne spotkanie o podobnym formacie, które już niebawem.

Kamil Gorzkowski

Data publikacji: 
15.11.2017